Yeşil çaydaki ana aktif bileşenler kateşinler, epikateşinler, epikateşin gallatlar, epigallokateşinler ve epigallokateşin gallatlar gibi polifenollerdir.

Gıda endüstrisinde, yeşil çay ekstresi genellikle antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri için kullanılır. Gıdaların raf ömrünü uzatır ve renklerini korur. Süt ve süt ürünlerinde, işlenmiş etlerde, kuru gıdalarda, içeceklerde, dondurma ve diğer ürünlerde de kullanılır.

Kozmetik endüstrisinde, yeşil çay ekstresi genellikle anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri için kullanılır. Cilt bakım ürünlerinde, özellikle güneş koruyucu kremlerde, saç bakım ürünlerinde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde kullanılır.

Veteriner hekimlikte ise hayvan yemlerinde kullanılır. Hayvan yemi endüstrisinde antioksidan, hayvan yemi koruyucu veya hayvan yemi katkı maddesi olarak kullanılır.

Yeşil Çay Ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Arkeolojik kanıtlar, insanların 500.000 yıl kadar önce kaynar suda demlenmiş çay yapraklarını tükettiğini göstermektedir. Botanik kanıtlar Hindistan ve Çin'in çay yetiştiren ilk ülkeler arasında olduğunu göstermektedir. Bugün dünya çapında yüz milyonlarca insan çay içmektedir ve araştırmalar özellikle yeşil çayın (Camellia sinesis) sağlık açısından pek çok faydası olduğunu göstermektedir. Geleneksel Çin ve Hint tıbbında uygulayıcılar yeşil çayı uyarıcı, idrar söktürücü (idrar atımını teşvik etmek için), büzücü (kanamayı kontrol etmek ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için) ve kalp sağlığını iyileştirmek için kullanmışlardır. Yeşil çayın diğer geleneksel kullanımları arasında şişkinliği (gaz) tedavi etmek, vücut ısısını ve kan şekerini düzenlemek, sindirimi teşvik etmek ve zihinsel süreçleri iyileştirmek yer alır.