Laden Gülü
Toz Ekstre

Kısım : Toprakaltı
Analiz : Toplam Polifenoller

Laden Gülü ekstresi kozmetik, gıda ve tarımsal alanlarda farklı kısımlarda kullanılabilmektedir.

Kozmetikte Cistus creticus ekstresi antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Cildi gençleştirmek ve yaşlanmayı geciktirmek için kullanılır. Ayrıca ciltteki lekelerin giderilmesine de yardımcı olur.

Gıda alanında Cistus creticus ekstresi antioksidan özelliği için kullanılır. Gıdalarda kullanılan koruyucular arasında yer alır ve aromatik özellikleri nedeniyle gıdaların lezzetini arttırmak için de kullanılır.

Tarımsal alanda, Cistus creticus ekstresi bitki hastalıklarının kontrolü için kullanılabilir. Bitkilerde mantar, bakteri ve virüs gibi enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bitki büyümesini teşvik eder.

Laden Gülü Ekstraktı

Eski etnobotanik kullanımlar, Laden bitkilerinin çeşitli mikrobiyal enfeksiyonlar için mükemmel bir ilaç olduğunu ortaya koymaktadır; ayrıca anti-enflamatuar ve antiülserojenik, yara iyileştirici ve vazodilatör ilaçlar olarak iyi bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bazı türler parfüm endüstrisinde çok takdir edilmektedir ve diğerleri geleneksel halk tıbbında eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bu cinsin birçok bitkisi, eski zamanlardan beri, özellikle peptik rahatsızlıklara ve yanıklar, yaralar ve enfeksiyonlar gibi cilt bozukluklarına karşı farklı halk ilaçlarında kullanılmıştır. Etnofarmakolojik veriler, bazı Cistus türlerinin çiçekli tepesinin Fas'ın Kuzey-Batı nüfusu tarafından solunum bozukluklarına karşı kaynatma olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Cistus'un Türk halk tıbbında çeşitli ağrı ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Cistus türlerinin doğal yaşam alanı Türkiye'nin Akdeniz bölgesidir. Çeşitli etnobotanik çalışmalar sonucunda, Cistus creticus L.'un Türkiye'de farklı yörelerde hemostatik ve yara iyileştirici amaçlarla kullanıldığı belirtilmektedir Bu geleneksel kullanımın değerlendirilmesinin bir parçası olarak çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ayrıca yapraklarından hazırlanan çay diyabet semptomlarını azaltmak için kullanılmaktadır.