Ekinezya bitkisi kozmetik, gıda, tarım ve veterinerlik sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ekinezya Germacrene-D, Caffeic asit türevleri (Cichoric asit, Caftaric asit, Chlorogenic asit vb), Echinacoside etken maddelerine sahiptir.

Kozmetik alanında, ekinezya özleri ciltte anti-enflamasyon, yaşlanma karşıtı hücreler ve cildin genel sağlığına katkıda bulunmak için kullanılır. Akne, sivilce, cilt lekeleri ve kızarıklık gibi sorunları olan kişiler için özellikle popüler bir bileşendir.

Gıda endüstrisinde, ekinezya özleri genellikle takviye olarak kullanılır ve bağışıklık sistemi işlevini desteklemek için farklı ürünlere dahil edilebilir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda destekleyici bir rol oynayabilir.

Tarımsal alanda ise ekinezya bitkisi özellikle organik tarım uygulamalarında kullanılmaktadır. Bitkinin kökleri doğal bir pestisit olarak kullanılır ve bazı bitki hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Hayvan yemi endüstrisinde, ekinezya bazı hayvan yemleri için bir takviye olarak kullanılır. Hayvanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve hastalıklarla mücadelede destekleyici bir rol oynayabilir.

Ekinezya Ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Başlangıçta yerli Amerikalılar tarafından solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bitki, uzun zamandır yara iyileşmesine yardımcı olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır. WHO tarafından yapılan etnobotanik çalışmalar, Ekinezya'nın belgelenmiş ampirik kullanımları arasında yılan ısırıklarına karşı, yaraları iyileştirmek için ve ilkel bir antibiyotik olarak kullanımına atıfta bulunmaktadır.