Duvar Sarmaşığı
Sıvı Ekstre

Kısım : Yaprak
Analiz : Toplam Saponin

Duvar Sarmaşığı Ekstraktı gıda, kozmetik ve hayvan endüstrilerinde çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

Duvar Sarmaşığı Ekstraktı bazen özellikle Avrupa'da gıda ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılır. Bitki çayları, alkolsüz içecekler ve likörler gibi ürünlere acı, hafif tatlı bir lezzet katmak için kullanılır. Duvar Sarmaşığı Ekstraktı bazen gıda ürünlerinde doğal bir koruyucu olarak da kullanılır.

Duvar Sarmaşığı Ekstraktı, özellikle selülit görünümünü iyileştirmek için tasarlanan cilt bakım ürünlerinde yaygın bir bileşendir. Ekstraktın dolaşımı iyileştirdiğine ve yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bazı saç bakım ürünlerinde saçı yumuşatmaya ve güçlendirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Duvar Sarmaşığı Ekstraktı bazen hayvan yemlerinde öksürük ve bronşit gibi solunum problemleri için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Solunum sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğuna, iltihabı hafifletmeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Duvar Sarmaşığı Ekstraktı, cilt tahrişlerini yatıştırmak ve yara iyileşmesini desteklemek için hayvanlar üzerinde topikal olarak da kullanılabilir.

Duvar Sarmaşığı Ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Sarmaşık yaprağı çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır, ancak 16. yüzyılın fitoterapi kitaplarında çok farklı endikasyonlar tanımlanmaktadır. Sarmaşığın hafif balgam söktürücü, antikatarrhal, büzücü, hassaslaştırıcı, idrar söktürücü ve midevi özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Geleneksel olarak bronşit, kulak çınlaması, ishal, hemoroid, sistit, gastrit ve özellikle kronik bronşiyal nezle için kullanılmıştır. Avrupa geleneksel tıbbında bitki, gastrointestinal sistem rahatsızlıkları ve taş hastalığı için kullanılmıştır. Ayrıca harici uygulamalarla nevralji ve romatizma için bir antaljik olarak ve ülser ve yanıklar için bir revülsif olarak kullanılır. Yaprakları analjezik ve anti-enflamatuar olarak kullanılmış, yaprakları ve meyveleri öksürük ve bronşit tedavisi için balgam söktürücü olarak ağızdan alınmıştır. Hedera helix'in kaynatılmış yaprakları vücudun hastalıklı bölgesine uygulanır, saçkıran, uyuz ve solucanla savaşırdı.