Milk Thistle
Sıvı Ekstre

Kısım : Tohum
Analiz : TLC ile Slymarin

Deve dikeni ekstresi, potansiyel sağlık yararları ve antioksidan özellikleri nedeniyle gıda ve kozmetik endüstrisinde çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Gıda endüstrisinde, deve dikeni ekstresi, gıdaları bozabilecek bakteri ve mantarların büyümesini engelleme kabiliyeti nedeniyle genellikle doğal bir gıda koruyucusu olarak kullanılır. Ayrıca, potansiyel karaciğer koruyucu ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle fonksiyonel gıdalarda ve diyet takviyelerinde bir bileşen olarak kullanılır.

Kozmetik endüstrisinde, deve dikeni özü, cildi serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidan özellikleri nedeniyle cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Ayrıca yaşlanma karşıtı etkilere sahip olduğuna ve cildin elastikiyetini ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Genel olarak, deve dikeni ekstresi gıda ve kozmetik endüstrisinde birçok potansiyel kullanıma sahip çok yönlü bir bileşendir ve devam eden araştırmalar ek faydaları ve uygulamaları ortaya çıkarabilir.

Deve Dikeni Ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Yaygın olarak 'deve dikeni' olarak bilinen Silybum marianum, karaciğer hastalıklarının tedavisinde en eski ve kapsamlı olarak araştırılmış bitkilerden biridir. Deve dikeni özleri, 4. yüzyıl gibi erken bir tarihten itibaren genel bir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Bu bitki M.S. 1. yüzyılda Dioskurides tarafından kusturucu olarak kullanılmış ve 16. yüzyılda hepatobiliar hastalıklar için tercih edilen bir ilaç haline gelmiş ve ilaç 1960 yılında tekrar canlandırılmıştır. Amerikan Kızılderilileri ve Alaska Yerlileri deve dikenini çıban ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanmaktadır. Homeopatik uygulayıcılar sarılık, safra taşı, peritonit, kanama, bronşit ve varisli damarları tedavi etmek için tohumlardan elde edilen preparatları kullanırlar. Deve dikeni ayrıca emziren annelerde süt üretimini uyarmak için, acı tonik olarak, hemoroid için, dispeptik şikayetler için nezle ve plörezide yatıştırıcı olarak kullanılmıştır.